LD1117D33CTR
  • 1
Description : LD1117D33CTR SOIC-8
Contact Now
Product Attribute Attribute Value
STMicroelectronics
Product Category: LDO Voltage Regulators
RoHS: Details
SMD/SMT
SOIC-8
3.3 V
950 mA
1 Output
Positive
5 mA
3.3 V
15 V
Fixed
- 40 C
+ 125 C
1 V
LD1117
Reel
Cut Tape
MouseReel
Brand: STMicroelectronics
Dropout Voltage - Max: 1.1 V
Height: 1.65 mm
Ib - Input Bias Current: 5 mA
Length: 5 mm
Line Regulation: 6 mV
Load Regulation: 10 mV
Pd - Power Dissipation: 12 W
Product Type: LDO Voltage Regulators
2500
Subcategory: PMIC - Power Management ICs
Voltage Regulation Accuracy: 1 %
Width: 4 mm